יום חמישי, 6 בינואר 2011

איך עובדת מכונת כביסה?

באחד הימים שמענו רעש איום ונורא עולה ממכונת הכביסה שלנו. מיהרנו להפסיק את פעולתה והתחלנו לבדוק מה קורה. רצינו לרוקן אותה ממים, ולכן העברנו אותה למצב "סחיטה", אך אז נשמע שוב הרעש הנורא.

איך מרוקנים את המכונה מהמים? למכונות כביסה יש פתח בתחתית המכונה, שממנו אפשר לנקז את המים. פתחנו את השסתום והמים זרמו להם החוצה. עכשיו יכולנו לראות מהיכן בא הרעש: מהמשאבה! כאן אני חייב לעצור רגע את הסיפור ולספק איך עובדת מכונת כביסה.

מכונת כביסה היא מכשיר פשוט. פעם היו עושים כביסה בדוד: לוקחים סיר גדול, ממלאים אותו במים וסבון, מניחים את הסיר על האש, מכניסים לתוכו את הבגדים המלוכלכים ובעזרת מקל מערבבים אותם, בכדי שכל הבגדים ירטבו, הסבון יבוא במגע עם הלכלוך, ימיס אותו, והבגדים יתנקו. כאשר היו גומרים ל"בשל" את הבגדים בדוד היו שוטפים אותם במים נקיים ותולים לייבוש.

מכונת הכביסה פועלת בצורה דומה מאוד! יש בתוכה דוד שלתוכו מכניסים את הבגדים, המים והסבון. המים מתחממים באמצעות גוף חימום הנשלט על-ידי טרמוסטט (בקר חום). הבגדים מתערבבים באמצעות מנוע, המסובב את הדוד. לאחר שהבגדים שרו מספיק זמן במים עם הסבון, משאבה שואבת את המים החוצה אל הביוב (שימו לב! זאת המשאבה הבעייתית), והדוד מתמלא במים נקיים ששוטפים את הבגדים מהסבון והלכלוך שנשאר. גם המים האלה נשאבים אל הביוב (זאת אותה משאבה שוב) ואז המנוע החשמלי מסובב את הדוד מהר מהר, על-מנת לסחוט את המים מתוך הבגדים הלחים.


המשאבה הרועשת פשוט נשברה. המשאבה היא פשוטה מאוד ומורכבת ממנוע חשמלי המסובב ציר, על הציר מורכבות כנפיים קטנות מפלסטיק שמסתובבות וגורפות מים מהדוד ודוחפות אותם אל צינור הביוב. אצלנו, נשבר החיבור בין הכנפיים לבין ציר המשאבה.

הלכנו לחפש משאבה דומה בחנויות, ולבסוף הצלחנו - קנינו משאבה מטכנאי מכונות כביסה. חזרנו הביתה להוטים לנסות להרכיב את המשאבה החדשה. הכל הלך בקלי-קלות. חיברנו את המשאבה, החזרנו את המכונה ממצב השכיבה שבו היא היתה למצב עמידה רגיל, הטענו את המכונה בכביסה והפעלנו אותה.

שום דבר לא קרה. כלום.

היינו מתוסכלים מאוד. לא הבנו מה קרה. היינו בטוחים שהרסנו את המכונה בדרך כלשהי. השעה היתה שעת אחר-צהריים ביום שישי, ידענו שטכנאי לא יבוא עד יום ראשון בבוקר, הבית היה מלא כביסה מלוכלכת. ייאוש. התחלנו לחשוב על מכונת כביסה חדשה...

ביום ראשון בבוקר תכננתי להזמין את הטכנאי לנסות ולתקן את המכונה. אבל לפני שצלצלתי, ניסינו עוד פעם אחת אחרונה להפעיל את המכונה, והיא עבדה! עבדה כמו גדולה! אנחנו חושבים, שכשהשכבנו את המכונה על הצד כדי לטפל בה, נזלו מים והרטיבו את מנגנון הבקרה שלה (ה"מוח" האלקטרוני שמפעיל את החלקים השונים שבה, ויוצר בעצם את תוכניות הכביסה השונות). המים התייבשו כנראה במהלך סוף השבוע, וביום ראשון המכונה חזרה לתפקד. או שהיא לקחה לה סוף שבוע חופשי. תחליטו אתם.

קישורים:
תמונת מכונת הכביסה למעלה: zzpza