יום שבת, 12 בדצמבר 2009

איך עובד סורק?

לפני שנתחיל: שימו-לב שאפשר ללחוץ על התמונות על-מנת להגדילן.

אמי קיבלה סורק מסמכים ישן מחברתה. הסורק נראה במצב מעולה, אבל חסרו בו הכבלים הדרושים להפעלה. חוץ מזה, זה סורק ישן כל-כך שהוא סורק באיכות תמונה נמוכה מאוד (עוד כמה מילים על איכות התמונה - בהמשך).אם אתם רוצים לראות איך הסורק נראה לפני הפירוק - גשו לכאן.

ממה בנוי הסורק?
הסורק הזה די פשוט. אפשר לראות בו את החלקים הבאים:
  1. מכסה עליון: תפקידו לאטום את האור בזמן הסריקה
  2. משטח זכוכית: עליו מניחים את הדף הנסרק, עם הפנים למטה
  3. מעגל מודפס: מפרש את פקודות המחשב לסורק ומעביר את התמונות מהסורק אל המחשב
  4. "עגלה" שעליה מנורה ומצלמה: זהו החלק העיקרי
  5. מנוע, גלגלי שיניים ורצועת גומי: משמשים להניע את ה"עגלה" בזמן סריקת המסמךאיך פועל הסורק?

כאשר מתחילה הסריקה, הנורה נדלקת ומאירה באור חזק את הדף. מעין מצלמה דיגיטלית מצלמת רצועה דקה של הדף שתחתיה היא נמצאת באותו רגע. המנוע מזיז את העגלה לאורך הדף. בכל פעם המצלמה מצלמת רצועה נוספת. הרצועות נאספות ומחוברות לתמונה שלמה אחת של הדף הנסרק. התמונה מתקבלת במחשב.רוצים לראות תמונות וסרטון אנימציה שמסבירים את התהליך? הקליקו לאתר How Stuff Works.

מה קובע את איכות התמונה? יש גורמים רבים, אבל בואו נדבר רק על אחד: מכמה נקודות מורכבת התמונה? התמונה הנסרקת בנויה מכמות גדולה של נקודות. ככל שהתמונה מורכבת מיותר נקודות, כך התמונה יותר איכותית. לתכונה זו קוראים "רזולוציה".

בסורק הישן, התמונה מורכבת מ-600 נקודות לאורך הדף ו-300 נקודות לרוחב הדף. מי שיודע חשבון יכול למצוא שבסך הכל יש שם 300 כפול 600 נקודות, כלומר בסך הכל 180,000 נקודות. זה נשמע הרבה, אבל בואו נשווה את זה לעומת הסורק הכי זול שמצאתי בחנות (280 ש"ח): לסורק הזה יש 1200 נקודות ברוחב הדף ו-2400 לאורך הדף. בסך הכל יש לו כמעט שלושה מיליון נקודות!

הערה לסיום: הילדים הותיקים בחוג זוכרים שכבר פרקנו סורק בעבר - הנה הדיווח בבלוג.

אין תגובות: