יום רביעי, 31 בדצמבר 2008

איך עובד תנור חימום?


התמונה לקוחה מכאן.

לכבוד החורף שהגיע פירקנו שני תנורי חימום: מפזר-חום ותנור ספירלה.

שני התנורים פועלים על עיקרון דומה: חשמל זורם דרך גופי חימום בעלי התנגדות גבוהה. גופי החימום מתחממים והחום מופץ לכיווננו.

גופי החימום מורכבים מתיל מתכת בעל התנגדות גבוהה למעבר חשמל (דיברנו על זה כבר בקשר לקומקום חשמלי). כל סנטימטר בתיל הזה מפיק מעט מאוד חום כאשר עובר דרכו חשמל. אז מה עושים אם רוצים הרבה חום? נכון, משתמשים בהרבה מאוד תיל! אבל איך מכניסים למכשיר ביתי קטן כל-כך הרבה תיל? בכל אחד מהמכשירים בחרו שיטה מעט שונה.

בתנור הספירלה ליפפו את התיל לצורת קפיץ, ואת הקפיץ גילגלו מסביב למוטות חרס. כאשר הורדנו את התיל ממוט החרס ומתחנו אותו, גילינו שאורך התיל חמישה מטרים! כלומר, שבשני גופי החימום של תנור הספירלה יש עשרה מטרים של תיל.במפזר החום שיטת הדחיסה היתה שונה. את התיל קיפלו בזיגזגים, הלוך ושוב, והכניסו לתוך מסגרת שאינה מוליכה חשמל (על-מנת שלא יווצרו קצרים חשמליים). כאשר פירקנו את המסגרת ומתחנו את התיל גילינו שאורכו שנים-עשר מטרים!איך מפיצים המכשירים את החום אלינו? גם כאן נבחרו שיטות שונות. בתנור הספירלה, החום מתפזר באמצעות רפלקטור - משטח מתכת מבריק, שפועל כמו מראה, ומרכז את קרינת החום קדימה - לכיווננו.

במפזר החום יש מאוורר קטן, שדוחף אוויר קדימה, דרך גוף החימום. האוויר מתחמם ומגיע אלינו כמו רוח חמה.

גילינו ששני המכשירים מאפשרים לשלוט על עוצמת החימום. בתנור הספירלה מצאנו מתג שמאפשר להשתמש בגוף חימום אחד או שניים. במפזר החום היתה חוגה בעלת מצבים רבים: ניתן היה לשלוט בעוצמת החום ובמהירות המאוורר. אחת האפשרויות היתה להשתמש במכשיר ללא חימום כלל - רק כמאוורר קטן!

5 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

מגניב!

יוני אמר/ה...

כמו רוב מכשירי החשמל גם תנור חימום עובד על גוף חימום

יוני אמר/ה...

תנור חשמלי עובד על גוף חימום

משאבות חום חסכוניות באנרגיה אמר/ה...

יש גם את האופציה של משאבות חום שחוסכות חשמל, גם כשיש הפסקת חשמל הבית נשאר חם כי בניגוד למחממים אחרים ששורפים אנרגיה וגז, משאבת חום עובדת על עיקרון אחר של ניצול וחימום האוויר שכבר נמצא בחדר.

יוסי אבו אמר/ה...

תנורי חימום שכאלו בדרך כלל מבזבזים הרבה חשמל. יש בימינו טכנולוגיות יותר ידידותיות לסביבה כמו משאבות חום ותנורי גז.